Novinky

21. srpna 2017
Zamítavé hlasování podtrhuje tristní účet vlády

Špatná zpráva z jednání vlády: Vláda znovu nepodpořila zlepšení situace ohrožených dětí - připravené legislativní návrhy ZAMÍTLA.

Pět ministerstev hlasovalo PRO (včetně Ministerstva práce a sociálních věcí), 2 ministerstva byla PROTI (Ministerstvo financí a Ministerstvo zdravotnictví), pět ministerstev se zdrželo a klíčové Ministerstvo školství se jednání ani neúčastnilo.

"Smutnou ironií je, že vláda návrhy zamítla v den výročí sovětské okupace. Právě po sovětském vzoru totiž Československo v 50. letech zřídilo systém zavírání dětí za zdi ústavů, který se dosud změnit nepovedlo," píšeme v tiskové zprávě k výsledkům vládního hlasování. Účet této vlády za uplynulé čtyři roky je tristní: Pro ohrožené děti neudělala vláda nic.

17. srpna 2017
V pondělí proběhne klíčové hlasování vlády

Konečně! V pondělí 21. srpna budou členové vlády hlasovat o klíčovém materiálu, který by mohl vést k cíli, kdy budou ohrožené děti vyrůstat v milujících rodinách, a ne v ústavech.

Všem členům vlády jsme proto zaslali tento dopis. Sdílíme v něm autentický příběh adoptované holčičky, o který se s námi podělila její maminka.

"Starší dcera strávila v kojeneckém ústavu „jen“ čtyři měsíce. Ale jako by tam byla celý jeden život… Čtyři měsíce stačily k tomu, abychom přebíraly děťátko, které je apatické, neusmívá se, dokonce ani nezapláče," píše se v dopise. "Dětská duše je mnohem křehčí, než si myslíme. A nejkřehčí je právě na začátku života. Když jí zmačkáme, už nikdy se jí nepodaří úplně narovnat zpátky."

4. srpna 2017
Výroky některých představitelů ODS jdou proti zájmům dětí

Velmi nás znepokojují výroky některých představitelů ODS. Obsahují řadu tendenčních a nepravdivých tvrzení poškozující děti v náhradní péči. Zaslali jsme do ODS otevřený dopis s žádostí o schůzku.

ODS sice ve svém předvolebním programu slibuje, že posílí upřednostňování pěstounské péče před umisťováním dětí do ústavů, komentáře některých představitelů strany jsou ale s tímto bodem v přímém rozporu. V rozporu jsou navíc i se současnou praxi, oficiálními statistickými údaji, závěry vědeckých studií o neurobiologickém vývoji dětí, závěry mezinárodních šetření a především s žitými příběhy tisíců ohrožených dětí, s nimiž se každý den setkáváme.

"Za velice smutné považujeme například veřejné deklarování místopředsedy ODS, že děti se zdravotním znevýhodněním nemají právo na rodinu, nebo že expert ODS v oblasti školství opakovaně prohlašuje, že pěstouni, kteří dostávají za svou náročnou péči o děti s řadou traumat odměnu ve výši 5,5 tisíce korun čistého měsíčně, si berou děti pouze pro peníze."

2. července 2017
Postřeh z dětského domova

Děkujeme za vaše ohlasy, které nám každý den zasíláte! Všech postřehů si velmi vážíme.

"Pracuji v dětském domově, kde jsou převážně postižené děti (kombi vady). Ač se jim snažíme zpříjemnit život, jak se dá, a samozřejmě lékařskou péči nezanedbáváme, přesto bychom je nejraději viděli v náručí rodičů. Ať už vlastních nebo pěstounů. Rodinu prostě žádný ústav nemůže nikdy nahradit," dorazilo nám dnes do schránky.

30. června 2017
Ministryně Marksová k budoucnosti transformace

Dnes je posledního června - a právě do konce června měly být na vládě předloženy tři klíčové návrhy posilující rodinnou péči namísto té ústavní.

Co se povedlo? Aktuálně jsou návrhy v meziresortním připomínkovém řízení, kde se k nim mají vyjádřit ministerstva školství a zdravotnictví, a v červenci by o nich měla jednat celá vláda.

Co se nepovedlo? Když pomineme, že jsme se k návrhům dostali až po tolika letech, je to určitě i spolupráce mezi ministerstvy...

Více o budoucnosti transformace poví na tomto videu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová, které jsme se šli zeptat na nejdůležitější otázky.

29. června 2017
Otevřené dopisy ministru zdravotnictví a ministru školství

Proč ministerstva školství a zdravotnictví blokují jednání o zlepšení situace ohrožených dětí? Proč se stále nedaří sjednotit péči ze tří pod jedno ministerstvo? O schůzku jsme v otevřených dopisech požádali ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka a nového ministra školství Stanislava Štecha.

28. června 2017
Podpora kampaně od ministryně Marksové

Klíčové návrhy sjednocující péči o ohrožené děti ze tří pod jedno ministerstvo a stanovující věkovou hranici pro umisťování dětí do ústavů mělo do konce června 2017 předložit Ministerstvo práce a sociálních věcí. Jak to s návrhy vypadá? Dnes jsme se na to šli zeptat ministryně Michaely Marksové-Tominové, která se pro nás také vyfotila se symbolem naší kampaně – papírovou vlaštovkou. Natočené odpovědi brzy zveřejníme!

18. června 2017
Den tatínků

Mámu a tátu dětem nic nenahradí! Vlaštovku na podporu naší kampaně poslali se svými dětmi třeba moderátor Vojtěch Bernatský, herec Jiří Vyorálek nebo architekt Adam Gebrian. Děkujeme!

14. června 2017
Proč si nemocné děti mámu nezaslouží?

Možná je to ten nejčastější argument zastánců kojeneckých ústavů: Musíme je zachovat, jsou to zdravotnická zařízení a umístěné děti zdravotní péči nutně potřebují! V tomto duchu se dnes v Hospodářských novinách znovu vyjádřil i ministr zdravotnictví Miroslav Ludvík. Číst více

Tenhle argument by se dal vlastně odmítnout úplně jednoduše - naprostá většina dětí v kojeňácích je totiž zdravá a zdravotní péči v žádném výjimečném režimu nepotřebuje.

Jenže daleko důležitější nám přijde věc jiná... To, jak snadné je pro některé lidi hodit přes palubu miminka jen proto, že jsou v něčem jiná.

Tahle miminka si ale nevybrala, že se narodí závislé mamince.
Tahle miminka si nevybrala, jaké budou mít chromozomy.
Tahle miminka si nevybrala, jak budou pracovat jejich plíce nebo jaké budou mít IQ.

Prostě se narodila. A potřebují nejen zdravotní péči, ale hlavně velkou rodičovskou lásku. Možná ještě víc než děti zdravé. Aby všechno zvládla.

Jenže tahle miminka mají smůlu. Narodila se do země, podle jejíhož ministra si mámu a tátu nezaslouží.

12. června 2017
Rekord v počtu hozených vlaštovek – pro Dobrý start

342 vlaštovek na jednom místě!:-) V Sedleci u Karlových Varů včera padl český rekord v počtu letících vlaštovek - a zásluhou úžasné pěstounky Andrey a dalších skvělých organizátorů vlaštovky letěly za #dobrýstart pro děti z kojeneckých ústavů! Fotky najdete tady na našem facebookovém profilu.

7. června 2017
Přijďte podpořit Dobrý start na Karlovarsko

Je to strašně příjemné, potkávat se v rámci kampaně #zrodinydoletídál s tolika skvělými lidmi, co mají skvělé nápady. Třeba s Andreou - zdravotní sestřičkou a dnes přechodnou pěstounkou. Díky ní a organizátorskému týmu už tuhle neděli podpoří Dobrý start účastníci pokusu o překonání rekordu v hromadném hodu vlaštovkou! Přijďte i vy už tuhle neděli 11. 6. od 14 hodin na Dětský den a od 16 hodin na rekord do Sedlece na okraji Karlových Varů ! Vítáni jsou všichni, co umí složit vlaštovku - a kdo neumí, toho to Andrea naučí!

1. června 2017
Každý den (i Den dětí) mají děti vyrůstat v rodině

Krásný Den dětí všem! Kéž ho co nejvíc dětí může trávit se svou rodinou.

23. května 2017
Proběhla schůzka s premiérem Sobotkou

I díky vaší podpoře se blížíme víc a víc k našemu cíli - omezení ústavní péče pro nejmenší děti a transformaci kojeneckých ústavů.

Dnes proběhla více než devadesátiminutová schůzka Dobrého startu s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Velmi konkrétní a přímé jednání proběhlo ve vzájemném respektu, bylo znát, že premiér se v problematice orientuje.

Dobrý start na dnešní schůzce zastoupili režisérky Linda Jablonská a Helena Třeštíková, Klára Laurenčíková z vládního Výboru pro práva dítěte a ředitel Dobré rodiny Zdeněk Soudný. Pan premiér od nás dostal DVD s filmem V nejlepším zájmu dítěte , který stál na počátku celé naší iniciativy, petici s více než 7700 podpisy a od Heleny Třeštíkové také symbol kampaně, papírovou vlaštovku. Číst více

Premiér nám dal na setkání jasně najevo, že děti v ústavech končit nemají, a přislíbil realizovat konkrétní kroky, které k tomuto cíli povedou.

V nejbližších dnech se pan premiér setká s ministryní Michaela Marksová-Tominová, aby s ní podrobně projednal chystanou klíčovou novelu zákona, který má Ministerstvo práce a sociálních věcí předložit v červnu ve vládě. Premiér také hodlá zprostředkovat společné jednání s ministry školství a zdravotnictví - s cílem najít konečně shodu a návrh na červnové jednání Vlády ČR zařadit a především ho schválit.

Už příští měsíc tak může vláda udělat první velký krok k tomu, aby do kojeneckých ústavů přestaly zbytečně proudit stovky dětí ročně. Předložený návrh novely stanoví věkovou hranici pro umisťování dětí do ústavů a připraví půdu pro transformaci celého systému péče o ohrožené děti.

Děkujeme premiéru Bohuslavu Sobotkovi, že je s námi na jedné lodi. Budeme celý proces dál sledovat a ze všech sil ho podporovat. V nejbližších dnech nabídneme i vám možnost pomoci k dosažení cílů Dobrého startu, sledujte nás!

Jak padlo na konci našeho dnešního jednání - tato schůzka dala velkou naději nejen nám, ale především všem dětem v kojeneckých ústavech, které ji tolik potřebují. Děkujeme.

17. května 2017
Náš komentář k rozhovoru s MUDr. Františkem Schneibergem v MF Dnes

Jak reagovat na argumenty, které argumenty ani nejsou? Nad tím marně přemýšlíme od včera, kdy v MF Dnes vyšel rozhovor s předsedou Společnosti sociální pediatrie Františkem Schneibergem. Pan předseda se v něm zuby nehty brání opravdové transformaci kojeneckých ústavů a sloučení péče o ohrožené děti pod jedno ministerstvo – tedy tomu, co ve většině Evropy dávno proběhlo a jen u nás se o to pořád nesmyslně dohadujeme. Číst více

Určitě se všichni shodneme, že jakékoliv systémové změny v péči o ohrožené děti jsou velmi citlivým procesem a je potřeba o nich diskutovat. Jenže – pan předseda místo upozorňování na reálná rizika a přinášení rozumných argumentů jenom straší. A straší bubáky, které si sám vymyslel.

V rozhovoru bojuje proti tvrzením, která nikdo netvrdí, paragrafům, které neexistují, případům, které se nestaly, návrhům, které nikdo nenavrhl, a katastrofickým scénářům z říše sci-fi.

Ještě jsme neslyšeli, že by tu chtěl někdo „šmahem rušit“ kojenecké ústavy nebo že by někdo popíral, že „dítě může citově strádat i ve vlastní rodině“. Neviděli jsme ani takový zákon o sociálně-právní ochraně dětí (aktuální ani dříve platný), který „stojí na mylném předpokladu, že je pro dítě přechodný pěstoun to nejlepší, co ho může potkat“. Ani jsme zatím třeba nezaznamenali nikoho, kdo by rozporoval, že „lepší v dětském centru než na ulici“ – a hlavně ani to, že by k posílání dětí na ulici jakékoliv transformační návrhy vedly.

Na neexistující bubáky smysl reagovat nemá. Pan předseda v diskusi dlouhodobě nadřazuje své domněnky nad fakta, zobecňuje jednotlivé případy a ignoruje vědecké výzkumy i současnou praxi. Skoro by se nad jeho bubáky dalo i pousmát (třeba nad videem z Velké Británie s dítětem, které prošlo 220 rodinami).

Jenže to nejde. Nejde to, když pan předseda své výmysly přednáší medikům. Nejde to, když panu předsedovi pořád ještě naslouchají někteří politici. Nejde to, když kvůli podobným výmyslům končí tisíce dětí opuštěné v ústavech. A nejde to, když se každý den setkáváme s rodinami, které u dětí přijatých právě z těch báječně fungujících ústavů tak strašně dlouho léčí následky citové deprivace.

Pan předseda se rozčiluje, že 72hodinové přípravy přechodných pěstounů s 24 hodinami dalšího vzdělávání ročně jsou málo. Málo na to, aby se pěstouni dokázali o děti postarat dostatečně kvalitně. On sám, který tvrdí, že v dnešních ústavech citová deprivace nevzniká, má za sebou čtyřicetiletou praxi pediatra.

Tak jestli ono to nebude v něčem jiném než v počtu titulů a hodin praxe...

26. dubna 2017
Schůzka s premiérem Sobotkou – známe termín

Máme radost! Přímo v průběhu dnešního setkání nám přišla tahle dobrá zpráva:

Vážený pane řediteli,
na základě Vaší žádosti o jednání s předsedou vlády ČR si Vás dovoluji požádat o účast na níže uvedeném jednání:

datum: 16.5. 2017
čas: 17:30 hod.
místo: Sněmovní 4

Prosím o potvrzení Vaší účasti.

S úctou a přáním pěkného dne

Monika Musilová
kabinet předsedy vlády

26. dubna 2017
V Praze proběhlo setkání příznivců Dobrého startu

Děkujeme všem za dnešní krásné setkání! Vzešlo z něj mnoho nových nápadů a především velká energie a motivace nás všech nepřestávat pracovat na změně systému. Poděkování míří i za těmi, kdo nás podporovali za svými obrazovkami. Je to neuvěřitelné, kolika lidem na příbězích ohrožených dětí záleží!

Záznam z dnešního úvodu setkání je ke zhlédnutí tady na našem facebookovém profilu.

22. dubna 2017
Svůj program představila ODS

„Posílení upřednostňování pěstounské péče před umísťováním opuštěných dětí do ústavů,“ stojí v dnes zveřejněném programu ODS Hned jsme vznesli dotaz, jak konkrétně tenhle bod ODS chápe, a budeme vás informovat!

20. dubna 2017
Schůzka s premiérem Sobotkou

Než budou říjnové volby, skončí v kojeneckých ústavech asi tisíc dětí. Tisíc dětí, co se ocitnou najednou samy, bez mámy a táty, bez kohokoliv blízkého. Kdyby tyhle děti poslouchaly politické debaty, slyšely by, že v ústavech být musí, protože je nikdo nechce, že v ústavech být musí, protože víc než mámu potřebují doktora, že tam být musí, protože ti, co se o ně starají, nechtějí přijít o zaměstnanecké výhody, že tam být musí, protože nějací tři cizí dospěláci se neumí dohodnout. Slyšely by i to, že v ústavu ještě dlouho budou, protože nejdřív je potřeba pořádně prodiskutovat, jestli jim třeba nestačí jenom ty hračky a vyvážená strava.

Jenže takhle diskutujeme už víc než čtvrt století. A diskutujeme o něčem, co všichni nejenže cítíme intuitivně, ale máme to i podložené více než 60ti lety vědeckých výzkumů. Děti, zvlášť ty nejmenší, daleko daleko daleko víc než hračky potřebují rodinu.

A tak vyzýváme všechny odpovědné a zodpovědné politiky : Přestaňme diskutovat JESTLI a začněme diskutovat JAK. Není pravda, že do voleb se už nic stihnout nedá. Zbývá do nich ještě celý půlrok. Řada věcí se dá dotáhnout, řada věcí se dá začít, s řadou věcí se dá pohnout. Prosíme, udělejte maximum.

ČSSD včera představila svůj program Šťastnější rodina. V žádném z pěti okruhů se nepíše nic o ohrožených dětech. A tak jsme se na to ptali včera, budeme se na to ptát znovu na přislíbené schůzce s panem premiérem (Bohuslavem Sobotkou) díky za to!) a pak pořád dokola a dokola a samozřejmě nejen ČSSD. Věříme, že pro žádnou stranu nejsou tyhle děti vzduch jen proto, že nemají volební právo.

Ptejte se politiků i vy. Pište do diskusí, pište přímo politikům, ptejte se na debatách ve vašich regionech. Má to smysl. Přestože ve Šťastnější rodině není o ohrožených dětech ani čárka, na včerejší debatě se téma podařilo zvednout hned několikrát. Jen díky tomu, že se všichni ptáme. Pokračujte v tom prosím, zvedejme společně to téma.

Děkujeme.

Debata je ke zhlédnutí tady . Náš dotaz, který položil ředitel Dobré rodiny Zdeněk Soudný, najdete v čase od 1:02:10. Dotaz z chatu na zrušení kojeneckých ústavů najdete v čase od 0:56:50. Dotaz na opatrovnické soudy od centra LOCIKA je v čase od 0:46:00.

18. dubna 2017
Přinášíme argumenty

Na facebookové stránce iniciativy pravidelně přinášíme argumenty pro systémové změny. Děti, které prošly ústavní péčí, mají v mnoha případech fatálně nalomenou sebedůvěru, problémy se sebepřijetím či s navazováním vztahů, častěji než děti z rodin se u nich objevují poruchy chování, učení nebo paměti.

Citový dopad na děti je nevyčíslitelný , vyčíslitelné jsou ale náklady pro společnost. Jediný měsíc dítěte v kojeneckém ústavu stojí 47 tisíc korun měsíčně, u pěstounů by tato částka byla více než dvakrát nižší a ještě mnohem levnější a pro dítě šťastnější řešení by byla včasná a efektivní práce s biologickou rodinou tak, aby z ní dítě vůbec nemuselo odejít. Srovnání jednotlivých typů péče najdete v tomto postu .

17. dubna 2017
Setkání příznivců Dobrého startu v Praze

Přemýšlíte, co by se dalo udělat, aby děti nekončily v kojeneckých ústavech? My taky a máme spoustu nápadů! Zveme vás na kávu do Café NONA už tuto středu 26. 4. 2017 v 10 hodin, kde to všechno probereme. Čím více pohledů, tím větší šance změnit zkostnatělý český systém. Dorazte, těšíme se na všechny!

Setkání budeme streamovat na náš facebookový profil , sledujte nás od 10 hodin.

29. března 2017
Důležitá novela zákona o sociálních službách dnes konečně prošla vládou!

Oproti původnímu materiálu obsahuje řadu úprav, jsme ale díky ní znovu o krok blíž zlepšení systému péče o ohrožené děti včetně tolik potřebného sjednocení služeb pod jedno ministerstvo.

Když to půjde dobře, za necelý měsíc by se měla novela konečně dostat do sněmovny.

27. března 2017
Dlouhá cesta z kojeňáku (Respekt 13/2017)

V aktuálním čísle časopisu Respekt najdete článek Silvie Lauder o naší iniciativě, problematice kojeneckých ústavů se věnuje také úvodník Petra Třešňáka.

"Celkovou změnu blokuje mimo jiné ministerstvo zdravotnictví, přesvědčené o tom, že kojeňáky – ve většině evropských zemí zakázané – mají své „nezastupitelné místo“," píše se v úvodníku.

24. března 2017

"Sociální pediatři stále tvrdí, že kojeňák nikomu neublíží. Já si však myslím, že právě pro nejmenší děti je sebelepší ústav vždy špatné řešení. Pro našeho prcka je důležité, že s námi usíná a vstává, zažívá běžné situace v rodině," říká v rozhovoru pro MF Dnes bývalý ředitel dětského domova a nyní pěstoun Petr Zmuda. Také jeho jste mohli vidět na tiskové konferenci k zahájení kampaně.

22. března 2017
Palec dolů vládě! Otevřený dopis premiérovi

Vláda dnes dala znovu najevo, že se potřebami ohrožených dětí nehodlá zabývat. Z jednání vlády bylo znovu staženo schválení Akčního plánu k naplnění Národní strategie ochrany práv dětí na již probíhající období 2016–2020 a také schválení novely o sociálních službách klíčové pro sjednocení služeb. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová zůstává v boji za lepší start dětí osamocená, jednání blokují premiér Bohuslav Sobotka a ministři Kateřina Valachová (MŠMT) a Miloslav Ludvík (MZ).

Premiéra jsme dnes vyzvali v otevřeném dopise, aby situaci tisíců dětí v kojeneckých ústavech začal rychle řešit. Nebo jsou mu příběhy dětí lhostejné?

21. března 2017

Na tiskové konferenci v Sovových mlýnech a díky našim dobrovolníkům také v mnoha městech napříč republikou jsme úspěšně odstartovali kampaň za lepší příběhy nejmenších ohrožených dětí. Děkujeme všem!

Záznam z tiskové konference i fotky z vlaštovkových happeningů napříč republikou najdete na našem facebooku, zůstaňte s námi ve spojení!

21. března 2017
Startujeme

Sledujte od 10 hodin živě tiskovou konferenci k zahájení kampaně na facebookové stránce Dobrého startu.